💰 Bulk Pricing Decoder

Pounds to Ounces Converter: Bulk Food Pricing Decoder for Costco and Deli Counters, Recipe Scaling Guide, and USPS Package Weight Reference

Three modes: convert pounds to ounces (1 lb = 16 oz exactly), use the Bulk Pricing Decoder to enter lbs and price-per-lb to get your total oz weight, total cost, and per-oz price for Costco, Sam’s Club, and deli counter comparisons, or batch-convert up to 20 values with grams and kg included.

1 lb = 16 oz exact Bulk Pricing Decoder $/lb to $/oz Converter Recipe Scaling Context USPS Package Reference Batch up to 20 Values
⚖️

Lbs to Ounces

lbs
1 lb = 16 oz (exact). 0.25 lbs = 4 oz. 0.5 lbs = 8 oz. 1 lb = 16 oz. 2 lbs = 32 oz. 5 lbs = 80 oz. USPS max: 70 lbs = 1,120 oz.

Conversion Result

0 ounces
0 lbs + oz
0 grams
0 kg

Formula and Context

Why Americans Need to Convert Pounds to Ounces: Bulk Shopping, Recipe Scaling, and the Price-Per-Oz Problem at the Deli Counter

The pound is the standard unit for food pricing in the United States. Grocery stores price ground beef, chicken, fish, deli meats, and cheese by the pound. USDA commodity reports track food prices in dollars per pound. The FDA net quantity declaration on food packages shows net weight in pounds and ounces. But many US consumers, home cooks, and small business owners need to convert pounds to ounces constantly for three specific situations where oz is the natural unit: recipe scaling, per-serving cost comparison, and USPS shipping calculations.

In recipe scaling, most US recipe ingredients are measured in cups or ounces on a kitchen scale, but retail packages sell in pounds. A recipe calling for 24 oz of ground beef requires exactly 1.5 lbs (24/16). A bread recipe asking for 14 oz of flour requires 14/16 = 0.875 lbs. The conversion goes in both directions daily in any working kitchen. The 1 lb = 16 oz relationship is exact and requires no rounding, making it one of the few US unit conversions that is perfectly clean.

In bulk shopping, Costco, Sam’s Club, BJ’s, and restaurant supply stores sell in larger pound quantities. A 7.5-lb pack of ground beef is 7.5 x 16 = 120 oz, which at a price of $4.49/lb costs 4.49/16 = $0.2806 per oz. A competing grocery store package of 0.75 lbs of the same product at $5.99/lb costs 5.99/16 = $0.3744/oz. The bulk buyer saves $0.094/oz, or about $11.28 on the 120-oz Costco pack compared to buying the same total amount at the retail grocery store. These comparisons become clear when everything is expressed in oz. The FTC’s unit pricing requirements at FTC.gov are designed to enable this comparison; the USDA tracks average retail food prices at USDA.gov.

1 lb = 16 oz Exact by definition. oz = lbs x 16. Reverse: lbs = oz / 16 = oz x 0.0625.
$/oz = $/lb / 16 $4.99/lb = $0.312/oz. $7.99/lb = $0.499/oz. $9.99/lb = $0.624/oz. Divide by 16 to compare.
5 lbs = 80 oz Standard US flour bag. 2 lbs = 32 oz (ground beef pkg). 10 lbs = 160 oz (rice/dog food bag).

How the Three-Mode Pounds to Ounces Converter Works

Mode 1: Single Lbs to Oz

Enter any pound value or select from 16 presets covering common food weights (0.25, 0.375, 0.5, 0.75, 1.0, 1.25, 1.5, 2.0, 2.5, 3.0, 4.0, 5.0, 10.0 lbs) and USPS thresholds (22.68 lbs, 50 lbs, 70 lbs max). Output: oz, lbs+oz format, grams, kg, UK stone:lb, USPS tier note, and recipe context for common quantities.

Mode 2: Bulk Pricing Decoder

Enter a package weight in lbs and (optionally) the store shelf price per lb. Output: total oz, total cost in USD, and price per oz. The chart in pricing mode shows your per-oz cost compared to typical grocery store protein prices, so you can see immediately whether a bulk price is actually better than retail. Skip the price-per-lb field for weight-only conversion.

Mode 3: Batch Conversion

Enter up to 20 pound values (one per line). Table shows oz, lbs+oz format, grams, and kg for each. Useful for a list of ingredient quantities in lbs that you need in oz, or a set of package weights to compare.

US Bulk Pricing Reference: Common Retail Price-Per-Lb Converted to Price-Per-Oz, and Recipe Ingredient Reference

Typical Grocery Price-Per-Lb Converted to Per-Oz for Direct Comparison

ItemTypical Range ($/lb)$/oz (low)$/oz (high)
Ground beef (80/20)$4.49 to $7.99/lb$0.281/oz$0.499/oz
Chicken breast (boneless)$2.99 to $5.99/lb$0.187/oz$0.374/oz
Salmon fillet (fresh)$7.99 to $14.99/lb$0.499/oz$0.937/oz
Deli turkey (sliced)$6.99 to $12.99/lb$0.437/oz$0.812/oz
Cheddar cheese$4.99 to $8.99/lb$0.312/oz$0.562/oz
Shrimp (frozen, peeled)$5.99 to $12.99/lb$0.374/oz$0.812/oz
All-purpose flour (5 lb bag)$0.55 to $0.85/lb$0.034/oz$0.053/oz
White sugar (5 lb bag)$0.65 to $0.99/lb$0.041/oz$0.062/oz

Formula: $/oz = $/lb / 16. Prices are illustrative ranges based on 2024-2025 US average retail data; actual prices vary by region and store. USDA tracks current retail food prices at USDA.gov. For current market data, the USDA Economic Research Service food prices are at ERS.USDA.gov.

US Recipe Ingredient Quantities in Lbs and Their Oz Equivalents

Recipe Quantity (lbs)OzGramsCommon Recipe Use
0.25 lbs4 oz113.4 gQuarter-pound burger; 1 stick butter (4 oz = 1/2 cup)
0.5 lbs8 oz226.8 gHalf-pound meat; 8 oz block of cream cheese
0.75 lbs12 oz340.2 g3/4-lb chicken or beef; 12 oz bag of chocolate chips
1.0 lb16 oz453.6 gStandard pasta package; 1-lb ground beef; 1-lb butter block (4 sticks)
1.5 lbs24 oz680.4 g1.5-lb meatloaf; 3 cups of flour (approx)
2.0 lbs32 oz907.2 gFamily-size ground beef; 2-lb bag of shredded cheese
2.5 lbs40 oz1,133.9 gChicken thigh pack; pot roast portion
5.0 lbs80 oz2,268.0 gStandard US flour bag; 5-lb bag of potatoes or sugar

USDA weight-to-volume data at fdc.nal.usda.gov. Formula: oz = lbs x 16. 1 lb = 453.59237 g exactly (NIST). 1 oz = 28.349523125 g.

Three Real US Examples: Costco Bulk Buy Math, Doubling a Bread Recipe, and Shipping a 3.25-Lb Package via USPS

Example 1: A Houston Costco Shopper Calculating Price-Per-Oz on a 7.5-Lb Ground Beef Pack

Bulk Pricing Decoder: 7.5 lbs x 16 = 120 oz. At $4.49/lb: $4.49 / 16 = $0.2806/oz. Total: 7.5 x $4.49 = $33.68.

A family shopper at Houston Costco is comparing a 7.5-lb pack of 80/20 ground beef priced at $4.49/lb against the local HEB store brand at 0.75 lbs for $4.99/lb. She wants to know the per-oz cost of both to make the real comparison.

Bulk Pricing Decoder: 7.5 lbs x 16 = 120 oz. Price per oz = $4.49 / 16 = $0.2806/oz. Total Costco cost = 7.5 x $4.49 = $33.68. HEB retail: 0.75 lbs x $4.99/lb = $3.74 per package. Price per oz at HEB = $4.99 / 16 = $0.3119/oz. Buying the equivalent amount (120 oz) from HEB: 120 oz / 16 = 7.5 lbs worth; 7.5 x $4.99 = $37.43 total. Costco saves: $37.43 – $33.68 = $3.75 on the same 120 oz (7.5 lbs) of beef. Per-oz savings: $0.3119 – $0.2806 = $0.0313/oz. The USDA monitors retail food prices and price spreads between bulk and retail formats at ERS.USDA.gov.

Example 2: Doubling a Sourdough Bread Recipe That Calls for 1.75 Lbs of Flour

Single: 1.75 lbs x 16 = 28 oz. Doubled: 3.5 lbs x 16 = 56 oz. 56 oz / 453.59 = 3.5 lbs = 1,587.6 g.

A Portland home baker is doubling her sourdough sandwich loaf recipe. The original recipe calls for 1.75 lbs of bread flour, 0.5 lbs of whole wheat flour, and 0.125 lbs (2 oz) of salt. Her kitchen scale reads in oz. She needs the oz equivalents for the doubled recipe.

Original recipe to oz: 1.75 lbs flour = 1.75 x 16 = 28 oz bread flour. 0.5 lbs whole wheat = 8 oz. 0.125 lbs salt = 2 oz. Total flour: 28 + 8 = 36 oz = 2.25 lbs. Doubled recipe: 56 oz bread flour + 16 oz whole wheat + 4 oz salt. Salt check: 4 oz salt = 113.4 g. For bread, typical salt is 1.8-2% of flour weight; flour total (doubled) = 72 oz = 2,040.8 g; 2% salt = 40.8 g = 1.44 oz — so 4 oz salt in the doubled recipe is actually higher than the 2% baker’s percentage; the baker may want to verify. USDA FoodData Central provides weight data for flour at fdc.nal.usda.gov. The King Arthur Flour baking weight chart provides flour weight per cup guidance.

Example 3: An Etsy Seller Calculating USPS Shipping Weight in Oz for a 3.25-Lb Pottery Package

Single: 3.25 lbs x 16 = 52 oz. USPS Ground Advantage weight: 3 lbs 4 oz (3.25 lbs). Above 1-lb parcel threshold.

An Asheville, NC pottery seller ships handmade ceramic mugs. A packed box weighs 3.25 lbs. She needs to know the oz value for calculating USPS Ground Advantage pricing and whether any shipping service minimum or maximum applies.

Single: 3.25 lbs x 16 = 52 oz. 3.25 lbs = 3 lbs 4 oz. In grams: 3.25 x 453.59237 = 1,474.175 g = 1.474 kg. USPS context: at 3.25 lbs (52 oz), the package is well above the 1-lb (16-oz) parcel crossover. USPS Ground Advantage applies (economy parcel service, typically 2-5 business days). Priority Mail is faster (1-3 days) at higher cost. USPS dimensional weight may apply if the box is large relative to its actual weight; the USPS dimensional weight divisor for packages is 166 (length x width x height in inches / 166). At 3.25 lbs, the package is under every carrier maximum (USPS, UPS, and FedEx all allow up to 70 lbs for ground services). For current USPS Ground Advantage rates by weight and zone, use the USPS Postage Price Calculator at postcalc.usps.com.

Expert Tips: Reading Deli Labels, Recipe Baker’s Percentage, Butter Stick Conversions, and 5-Lb Flour Bag Math

Tip 1: How to Read a Deli Counter Price and Instantly Know the Per-Oz Cost

US deli counters price everything by the pound, but packaged deli meats and cheeses at retail are sold by the oz. Comparing deli counter pricing to packaged product pricing requires dividing by 16. A deli counter quoting $8.99/lb for sliced turkey is charging $8.99 / 16 = $0.562/oz. A 7-oz package of the same brand at the refrigerated section priced at $3.99 costs $3.99 / 7 = $0.570/oz. In this case, the deli counter is marginally cheaper per oz. But if the deli counter charges $10.99/lb ($0.687/oz) and the packaged product is $3.99 for 7 oz ($0.570/oz), the packaged product is better value. The mental shortcut: take the $/lb price and mentally divide by 16 (or by 15 for a slight overestimate). The USDA’s food price reports compare deli and retail packaged meat prices at the national level at ERS.USDA.gov/data-products/meat-price-spreads.

Tip 2: The Butter Stick Conversion Every US Baker Needs

US butter is sold in 1-lb boxes containing 4 sticks. Each stick = 0.25 lbs = 4 oz = 8 tablespoons = 1/2 cup. A 2-stick recipe = 0.5 lbs = 8 oz = 1 cup = 227 g. A 3-stick recipe = 0.75 lbs = 12 oz = 1.5 cups = 340 g. A 4-stick (full box) = 1 lb = 16 oz = 2 cups = 454 g. European recipes often call for butter in grams: 250 g = 250/453.59 = 0.551 lbs = 8.82 oz = slightly more than 2 sticks + 1 tablespoon. The oz value is cleaner for scale-weighing: 8 oz = exactly 2 sticks on any kitchen scale. USDA provides nutritional composition of butter at fdc.nal.usda.gov.

Tip 3: The 5-Lb Flour Bag Math for Home Bakers

A standard US 5-lb bag of all-purpose flour (Gold Medal, King Arthur, Pillsbury, Great Value) contains 5 x 16 = 80 oz of flour = 2,267.96 g = 2.268 kg. If a recipe uses 28 oz (1.75 lbs) of flour per batch, a 5-lb bag yields 80 / 28 = 2.857 batches, meaning you get 2 full batches with 80 – (2 x 28) = 24 oz (1.5 lbs) left over. Knowing the oz value of your flour bag is essential for meal planning. A 10-lb bag = 160 oz. King Arthur’s 3-lb bag of bread flour = 48 oz. The USDA identifies all-purpose flour density at approximately 4.25-4.5 oz per cup (120-128 g/cup), meaning an 80-oz bag holds approximately 80/4.4 = 18 cups of flour. The exact cup count varies by how the flour was sifted and scooped. For professional-precision baking, weighing in oz or grams is always more accurate than volume cups.

Tip 4: Sam’s Club vs Costco vs Grocery: Using the Pricing Decoder to Find the Real Value

Warehouse clubs save money on items sold by the pound only if the per-oz price is actually lower than retail after accounting for membership cost. A Costco membership ($65/year basic as of 2025) must be recouped through savings. If you buy 200 lbs of grocery-category food per year and save an average of $0.10/oz on 50% of it (100 lbs = 1,600 oz), you save 1,600 x $0.10 = $160 on food, which exceeds the membership cost. If your bulk savings average only $0.03/oz and you buy 50 lbs of bulk food per year (50 x 16 = 800 oz), you save 800 x $0.03 = $24 on food — not enough to justify membership. The Bulk Pricing Decoder on this page lets you check individual items. For the IRS perspective on home business food deductions, the relevant publication is IRS Publication 535 at IRS.gov.

The lbs-to-oz conversion appears in three distinct commercial contexts in the United States, each with its own math implications. In retail food, grocery and warehouse stores price by the pound, which means that any consumer who wants to compare products of different package sizes must convert to a common unit. A 1.75-lb package priced at $4.49/lb costs 1.75 x 16 = 28 oz worth of product at $4.49 / 16 = $0.281/oz. A competing 16-oz package at $4.89 costs $4.89 / 16 = $0.306/oz. These per-oz calculations reveal the better deal clearly, but only if you know the oz value of the lb-priced product. The USDA Economic Research Service publishes quarterly food price outlooks at ERS.USDA.gov, showing that price comparisons in retail food are increasingly important as grocery inflation has made price-per-unit analysis a mainstream consumer skill.

In professional food service, recipe standardization requires all ingredient quantities to be expressed in one unit system. USDA-recognized school nutrition recipe books use pounds for large-batch cooking (e.g., “20 lbs ground beef for 100 servings” = 320 oz = 20 oz per serving of raw beef), while individual restaurant recipes may use oz for portion control. A chef scaling a meatloaf recipe from 4 servings (calling for 1.5 lbs of ground beef = 24 oz = 6 oz raw per person) to 40 servings needs 10 x 1.5 lbs = 15 lbs = 240 oz. The oz-level precision matters for food cost analysis, where each ounce of ingredient represents a fractional cost. The USDA’s Child Nutrition Programs provide standardized recipes using lbs and oz at USDA.gov/topics/food-and-nutrition.

In e-commerce fulfillment, shipping labels require weight in lbs and oz (e.g., “3 lbs 4 oz”) for USPS Ground Advantage and Priority Mail, or decimal pounds (3.25 lbs) for UPS and FedEx. Fulfillment platforms like ShipBob, ShipStation, and Amazon MCF accept weight in decimal lbs or in oz, and their postage calculation engines convert internally to whole lbs for rate table lookup. Understanding that 3.25 lbs = 3 lbs 4 oz = 52 oz ensures that a seller entering package weights into their shipping platform gets the correct rate. The USPS domestic mail manual at pe.usps.com/DMM300 specifies how weights should be rounded up for postage calculations: any fractional oz rounds up to the next whole oz, and any fractional lb rounds up to the next whole lb for some services.

The broader context of the lbs-to-oz conversion in US commerce also extends to health and pharmaceutical applications. The FDA’s over-the-counter drug labeling regulations require dosing instructions in familiar US units. Many supplement manufacturers express serving sizes in oz: a protein powder serving of 0.1563 lbs = 2.5 oz = 70.87 g might be described as “2.5 oz (70g).” Pediatric weight-based dosing in the US is frequently calculated from body weight in lbs and oz (the units used at US hospital birth records), then converted to kg for the actual dose calculation (dose in mg = weight in kg x dose rate in mg/kg). A nurse converting a 7 lb 6 oz birth weight to kg first converts 7 lbs 6 oz to decimal lbs: 7 + 6/16 = 7.375 lbs, then multiplies by 0.45359237 to get 3.345 kg. The FDA’s guidance on pediatric drug dosing is at FDA.gov.

Quick Reference: Common Pound Values Converted to Ounces

PoundsOzGramsKgUS Context
0.25 lbs4 oz113.40 g0.1134 kgQuarter pound; 1 stick butter
0.5 lbs8 oz226.80 g0.2268 kgHalf pound; 8-oz steak
0.75 lbs12 oz340.19 g0.3402 kgThree-quarter pound; 12-oz steak
1.0 lb16 oz453.59 g0.4536 kgStandard US package (beef, pasta, butter)
1.5 lbs24 oz680.39 g0.6804 kgLarge steak; 1.5-lb bag
2.0 lbs32 oz907.18 g0.9072 kgFamily ground beef; 2-lb pasta
2.5 lbs40 oz1,133.98 g1.1340 kgChicken thigh pack
5.0 lbs80 oz2,267.96 g2.2680 kgStandard US flour or sugar bag
10.0 lbs160 oz4,535.92 g4.5359 kg10-lb bag of rice, potatoes, or dog food
70.0 lbs1,120 oz31,751.47 g31.751 kgUSPS maximum package weight

Formula: oz = lbs x 16 (exact). Reverse: lbs = oz / 16. 1 lb = 453.59237 g (exact, 1959 International Pound). Source: NIST.gov. USDA food data at fdc.nal.usda.gov. USPS limits at USPS.com.

Frequently Asked Questions: Pounds to Ounces

1 lb = exactly 16 oz. This is exact by definition: 1 pound = 16 avoirdupois ounces, with no rounding. 1 lb = 16 oz = 453.59237 g = 0.453592 kg.
2 lbs = 2 x 16 = 32 oz exactly. 2 lbs = 907.185 g. A 2-lb package of ground beef or pasta is 32 oz.
3 lbs = 3 x 16 = 48 oz exactly. 3 lbs = 1,360.777 g = 1.361 kg. A 3-lb roast or family-size chicken pack is 48 oz.
5 lbs = 5 x 16 = 80 oz exactly. 5 lbs = 2,267.962 g. A standard 5-lb bag of flour or sugar is 80 oz.
0.5 lbs = 0.5 x 16 = 8 oz exactly (half a pound). 0.5 lbs = 226.796 g. An 8-oz steak is half a pound.
4 lbs = 4 x 16 = 64 oz exactly. 4 lbs = 1,814.369 g. A 4-lb bag of sugar or a 4-lb whole chicken is 64 oz.
1.5 lbs = 1.5 x 16 = 24 oz exactly. 1.5 lbs = 680.389 g. A 24-oz steak or a 1.5-lb bag of shredded cheese is 24 oz.
oz = lbs x 16 (exact). Example: 2.5 lbs x 16 = 40 oz. Reverse: lbs = oz / 16. The relationship 1 lb = 16 oz is exact, defined in US federal law through the avoirdupois system.
10 lbs = 10 x 16 = 160 oz exactly. 10 lbs = 4,535.924 g = 4.536 kg. A 10-lb bag of rice or dog food is 160 oz.
0.25 lbs = 0.25 x 16 = 4 oz exactly (quarter pound). 0.25 lbs = 113.398 g. A quarter-pound burger patty is 4 oz raw. One stick of US butter = 4 oz = 0.25 lbs.
2.5 lbs = 2.5 x 16 = 40 oz exactly. 2.5 lbs = 1,133.981 g. A 2.5-lb pack of chicken thighs or ground turkey is 40 oz.
6 lbs = 6 x 16 = 96 oz exactly. 6 lbs = 2,721.554 g = 2.722 kg. A 6-lb turkey breast or large roast is 96 oz.
0.75 lbs = 0.75 x 16 = 12 oz exactly (three-quarters of a pound). 0.75 lbs = 340.194 g. A 12-oz steak is three-quarters of a pound.
8 lbs = 8 x 16 = 128 oz exactly. 8 lbs = 3,628.739 g = 3.629 kg. A large bone-in leg of lamb or an 8-lb whole chicken is 128 oz.
20 lbs = 20 x 16 = 320 oz exactly. 20 lbs = 9,071.847 g = 9.072 kg. A 20-lb bag of dog food, kitty litter, or bulk rice is 320 oz.
100 lbs = 100 x 16 = 1,600 oz exactly. 100 lbs = 45,359.237 g = 45.359 kg. Well above the USPS 70-lb (1,120-oz) maximum package weight.
0.1 lbs = 0.1 x 16 = 1.6 oz. 0.1 lbs = 45.359 g. A typical business letter weighs about 1 oz (0.0625 lbs), so 0.1 lbs is just above a standard letter weight.
70 lbs = 70 x 16 = 1,120 oz exactly. 70 lbs = 31,751.466 g = 31.751 kg. This is the USPS maximum package weight for all services including Priority Mail Express. Above 70 lbs, USPS does not accept packages.
3.5 lbs = 3.5 x 16 = 56 oz exactly. 3.5 lbs = 1,587.573 g. A 3.5-lb pack of chicken pieces or a pork shoulder cut for braising is 56 oz.
A quarter pound = 0.25 lbs = 4 oz exactly. The quarter-pound is a standard US food portion: quarter-pound burger (4 oz raw), one stick of US butter (4 oz), and a single deli meat serving in many delis. 0.25 lbs = 4 oz = 113.398 g.