📦 USPS Weight Decoder

Ounces to Pounds Converter: USPS Shipping Tier Decoder, Grocery Store Pricing Guide, and Recipe Ingredient Scaling

Three modes: convert any ounce value to pounds (1 lb = 16 oz exactly, 1 oz = 0.0625 lbs), use the USPS Shipping Weight Decoder to determine which service tier applies to your package (3.5 oz letter, 13 oz flat, 16 oz parcel crossover), or batch-convert up to 20 values with grams and kg included.

1 lb = 16 oz exact USPS Tier Decoder 3.5 oz Letter Max 13 oz Flat Max 16 oz Parcel Crossover Grocery and Recipe Context
⚖️

Oz to Pounds

oz
1 lb = 16 oz (exact). 8 oz = 0.5 lbs. 12 oz = 0.75 lbs. 16 oz = 1 lb. USPS: 3.5 oz = letter max. 13 oz = flat max. 16 oz = 1 lb parcel crossover.

Conversion Result

0 pounds
0 lbs + oz
0 grams
0 kg

Formula and Context

Why the US Uses Both Ounces and Pounds in Commerce: Shipping, Grocery Retail, and Recipes

The ounce and pound coexist in US commerce because they serve different scales of measurement. For light items, the ounce gives more precision without dealing in fractions of a pound: a 6-oz chicken breast is clearer than saying “three-eighths of a pound.” For heavier items, the pound is the natural unit: a 5-lb bag of flour is easier to work with than “80 ounces.” The conversion between them is exact: 1 lb = 16 oz, always, by legal definition in the United States. There is no approximation or rounding involved. 1 oz = 1/16 lb = 0.0625 lbs exactly.

This ounce-pound relationship matters in three major US commercial contexts. In shipping, the 16-oz crossover is a pricing threshold: packages under certain ounce limits qualify for letter or flat-rate mail pricing from USPS, while packages that hit 16 oz (1 lb) or are packaged as rigid parcels move to weight-based parcel pricing. In grocery retail, products under a pound are often priced and labeled in ounces (a 12-oz can of soup, an 8-oz block of cheese), while the shelf label shows price per pound to allow comparison with the bulk case or the deli counter. In recipes, US home cooks measure ingredients in ounces on a kitchen scale, but US recipes frequently list quantities in cups or pounds, requiring conversion in both directions.

The US measurement system defines weight units through a chain: 1 grain = 0.06479891 g (exact), 1 lb = 7,000 grains (exact), therefore 1 lb = 453.59237 g (exact). Dividing by 16: 1 oz = 28.349523125 g (exact). These definitions are established by NIST and documented at NIST.gov. The Federal Trade Commission requires accurate weight declarations on consumer products at FTC.gov.

1 lb = 16 oz Exact by definition. 1 oz = 0.0625 lbs = 28.349523125 g. No rounding, no approximation.
16 oz = USPS crossover At 16 oz (1 lb), carrier pricing shifts from flat categories to weight-based parcel rates for USPS, UPS, and FedEx.
3.5 oz = letter max USPS First Class Mail Letters: max 3.5 oz. Flats: max 13 oz. Both categories are cheaper than parcel rates.

How the Three-Mode Ounces to Pounds Converter Works

Mode 1: Single Oz to Lbs

Enter any ounce value or select from 16 presets covering USPS weight thresholds (1 oz, 3.5 oz, 13 oz, 15.9 oz, 16 oz) and common food portions (4 oz, 6 oz, 8 oz, 10 oz, 12 oz, 14 oz, 16 oz, 24 oz, 32 oz, 48 oz, 64 oz). Output: decimal lbs, lbs+oz format, grams, kg, UK stone:lb, USPS tier note, and grocery pricing context at an illustrative price-per-lb.

Mode 2: USPS Shipping Weight Decoder

Enter your package or letter weight in ounces. The calculator converts to lbs, grams, and kg, and identifies your USPS service tier: First Class Mail Letter (up to 3.5 oz), First Class Mail Large Envelope/Flat (up to 13 oz), or USPS Ground Advantage/Priority Mail (16 oz+ parcel pricing). Chart shows your package weight against the three key USPS thresholds. Verify current rates at USPS.com.

Mode 3: Batch Conversion

Enter up to 20 ounce values (one per line). Table shows decimal lbs, lbs+oz format, grams, and kg for each. Useful for converting a product inventory of ounce weights to pounds for labeling, or a recipe with multiple ingredients stated in ounces.

USPS Shipping Weight Tiers in Oz and Lbs, and Standard US Food Portion Reference

USPS Weight Thresholds: Oz to Lbs for Mail Pricing

USPS CategoryMax Weight (oz)Max Weight (lbs)Notes
First Class Mail Letter3.5 oz0.219 lbsFirst stamp = 1 oz; surcharge each additional oz up to 3.5 oz
First Class Mail Large Envelope (Flat)13 oz0.813 lbsMust be flexible (not rigid); 13+ oz or rigid = parcel
USPS Ground Advantage (packages)No oz max70 lbs maxReplaced First Class Package in 2023; starts at 1 oz
Priority MailNo oz max70 lbs max1-3 day delivery; starts at 1 oz; higher cost than Ground Advantage
Priority Mail ExpressNo oz max70 lbs maxOvernight/1-2 day; 365 days/year; guaranteed
Media MailNo oz max70 lbs maxEligible media only (books, DVDs, etc.); slowest; cheapest
USPS absolute maximum1,120 oz70 lbsAbove 70 lbs: UPS/FedEx freight or LTL carriers required

USPS weight limits and service descriptions from USPS.com. Note: USPS First Class Package Service was consolidated into USPS Ground Advantage in 2023. The historical 15.999 oz (just under 1 lb) First Class Package maximum no longer applies as a distinct service tier. Verify current pricing at USPS.com or through the USPS Postage Price Calculator.

Common US Food Portions in Oz and Lbs

Portion (oz)LbsGramsCommon US Food Context
4 oz0.25 lbs113.4 gQuarter-pound burger patty (raw); standard pork chop
6 oz0.375 lbs170.1 gGrilled chicken breast; salmon fillet serving
8 oz0.5 lbs226.8 gHalf-pound burger; 8-oz steak; standard coffee mug volume
10 oz0.625 lbs283.5 g10-oz ribeye; NY strip at mid-tier restaurants
12 oz0.75 lbs340.2 g12-oz soda can; 12-oz beer; three-quarter pound steak
14 oz0.875 lbs396.9 gStandard canned good (tomatoes, beans, corn) — 14-oz can
16 oz1.0 lbs453.6 gOne pound; 1-lb ground beef; 1-lb butter block
24 oz1.5 lbs680.4 g1.5-lb package; large resealable bags; 24-oz steak
32 oz2.0 lbs907.2 g2-lb package of ground beef, coffee, or pasta
48 oz3.0 lbs1,360.8 gFamily-size food package; bulk dry goods
64 oz4.0 lbs1,814.4 g4-lb bag of flour or sugar

USDA provides standard food yield and portion data for foodservice and retail at USDA.gov. FDA nutrition labeling reference amounts (RACC) at FDA.gov/food.

Three Real US Examples: Selling on Etsy, Reading a Grocery Shelf Label, and Scaling a Baking Recipe

Example 1: An Etsy Seller Calculating USPS Shipping Tier for a 14.5 oz Handmade Candle

Conversion: 14.5 oz / 16 = 0.906 lbs. USPS: 14.5 oz is a rigid object, so it is a parcel. USPS Ground Advantage applies. Historical note: old First Class Package limit was 15.999 oz.

A Nashville Etsy seller makes hand-poured soy candles in 8-oz glass jars. Filled and packaged, her shipments weigh 14.5 oz. She wants to know the cheapest USPS service.

USPS Shipping Decoder: 14.5 oz / 16 = 0.906 lbs. 14.5 oz = 411.07 g. Because the candle jar is rigid (not a flexible envelope), it cannot qualify as a letter or flat regardless of weight. Rigid items under 13 oz that do not meet letter/flat dimensions must still ship as parcels. For parcels, USPS Ground Advantage is the standard economy option, replacing First Class Package Service as of 2023. Priority Mail adds 1-3 day delivery at higher cost. The key savings tip: a 14.5-oz candle shipped under USPS Ground Advantage rates is much cheaper than Priority Mail and often comparable to what the old First Class Package Service charged. For 2025 USPS rates, use the USPS Postage Price Calculator at postcalc.usps.com. For e-commerce sellers, online postage services like Pirateship and Shippo often offer USPS Commercial pricing that is lower than retail counter rates.

Example 2: Understanding the Grocery Store Shelf Label When the Package Shows Oz

Example: 12-oz deli turkey at $7.99/lb = 12/16 x $7.99 = 0.75 x $7.99 = $5.99. A 14-oz package at $7.99/lb costs 14/16 x $7.99 = 0.875 x $7.99 = $6.99.

A shopper at a Houston HEB is comparing two packages of deli turkey. One is 12 oz, the other is 14 oz. The shelf label shows price per pound ($7.99/lb), but the package price is printed separately. She wants to know what each package actually costs per unit and whether the price-per-lb is consistent.

12 oz / 16 = 0.75 lbs. At $7.99/lb: 0.75 x $7.99 = $5.99. 14 oz / 16 = 0.875 lbs. At $7.99/lb: 0.875 x $7.99 = $6.99. If both packages are priced at the shelf label’s $7.99/lb, the math checks out. If one package is on sale at $5.49 while the other is $6.99, the effective price per lb is $5.49/0.75 = $7.32/lb vs $7.99/lb — a meaningful difference. The USDA’s SNAP retail food pricing studies document how grocery shelf pricing in oz vs lb creates comparison difficulties for shoppers. FTC regulations require accurate net quantity statements on packaged food at FTC.gov. A digital kitchen scale at checkout is the ultimate verification tool for ounce-weight accuracy claims on food packages.

Example 3: A Home Baker Scaling a British Cake Recipe From Oz to US Cups

Batch: 8 oz flour = 0.5 lbs = 226.8g. 6 oz sugar = 0.375 lbs = 170.1g. 4 oz butter = 0.25 lbs = 113.4g. 2 oz chocolate chips = 0.125 lbs = 56.7g.

A Seattle home baker found a British Victoria sponge recipe listing all ingredients in ounces: 8 oz flour, 6 oz sugar, 4 oz butter, and 2 oz chocolate chips. Her US measuring cups measure in volume, not weight. She needs both the pound equivalents (for her kitchen scale) and the cup approximations.

Batch conversion: 8 oz flour = 0.5 lbs = 226.8g = approximately 1.75 cups of sifted all-purpose flour (USDA volume: 1 cup AP flour = 4.5 oz = 127g). 6 oz sugar = 0.375 lbs = 170.1g = approximately 0.85 cups granulated sugar (1 cup = 7 oz = 200g). 4 oz butter = 0.25 lbs = 113.4g = 1 stick of US butter (1 stick = 4 oz = 113g, exactly). 2 oz chocolate chips = 0.125 lbs = 56.7g = approximately 1/3 cup. The most accurate approach: use a kitchen scale set to grams or oz and weigh each ingredient directly. The USDA nutrition database provides weight-to-volume ratios for hundreds of common ingredients at fdc.nal.usda.gov. US recipes in older cookbooks frequently use oz for dry ingredients; modern US recipes increasingly provide both volume and weight in grams alongside the oz declaration.

Expert Tips: USPS Size Rules Outweigh Weight, the Quarter-Pound Burger Math, and Kitchen Scale Precision

Tip 1: USPS Service Tier Is Determined by Both Weight AND Physical Size

The 3.5 oz letter limit and 13 oz flat limit are weight maximums — but a package must meet dimension requirements to qualify at those rates, regardless of weight. A rigid box weighing only 2 oz cannot be mailed as a letter or flat; it is a parcel by shape. USPS defines a letter as a flat, flexible piece measuring 3.5″ to 6.125″ high, 5″ to 11.5″ long, 0.007″ to 0.25″ thick, and no more than 3.5 oz. A large envelope (flat) must be flexible, 6.125″ to 12″ high, 11.5″ to 15″ long, 0.25″ to 0.75″ thick, and no more than 13 oz. Anything rigid, tube-shaped, or larger than these dimensions must ship as a parcel, even if it weighs only 3 oz. The USPS domestic mail manual with complete size and weight requirements is at pe.usps.com/DMM300. For e-commerce sellers, learning the size rules is as important as knowing the weight thresholds.

Tip 2: The Quarter-Pound Burger Math: 4 oz Raw Does Not Equal 4 oz Cooked

A fast-food quarter-pounder contains a beef patty that weighs 4 oz = 0.25 lbs before cooking. After grilling, the patty loses roughly 25-30% of its weight in moisture and fat. A 4-oz raw patty cooks down to approximately 2.8-3 oz (0.175-0.1875 lbs) cooked weight. FDA’s definition of a “quarter pound” on a menu refers to the pre-cook weight of 4 oz (1/4 lb = 4/16 lbs = 0.25 lbs). This is a regulated claim: the FTC requires that pre-cook and post-cook weights be accurately disclosed on restaurant menus when weight claims are made. The USDA defines cooked beef yield percentages in USDA Agriculture Handbook 8-13. For home cooks, a 16-oz package of 80/20 ground beef makes approximately four 4-oz patties before cooking (4 x 4 oz = 16 oz = 1 lb), but each grilled patty ends up closer to 3 oz. Plan portion sizes accordingly when scaling from raw to cooked weight.

Tip 3: Reading the Price-Per-Oz vs Price-Per-Lb Shelf Label Without Getting Confused

US grocery stores are required to display unit pricing on shelf tags to allow apples-to-apples comparisons between different package sizes. But some stores display price per pound while others display price per ounce, and the two look dramatically different for the same product. A $8/lb price = $0.50/oz. A $0.75/oz price = $12/lb. The FTC unit pricing guidelines recommend that stores use a consistent unit (either per pound or per oz) within a product category, but compliance varies by retailer. The mental shortcut: if a label shows price per oz and you want to compare to price per lb, multiply the per-oz price by 16. If a label shows price per lb and you want to know the per-oz price, divide by 16. Federal unit pricing disclosure requirements from the FTC are at FTC.gov/tips-advice.

Tip 4: Kitchen Scale Settings: Oz Mode vs Lb Mode vs Gram Mode

Most US digital kitchen scales offer three modes: oz (decimal), lb:oz (combined format), and grams. Understanding the difference prevents baking errors. In oz mode, a 24-oz weight displays as 24.0 oz. In lb:oz mode, the same weight displays as 1 lb 8.0 oz. If you misread the lb:oz mode display and think “1.8” (treating the colon as a decimal point), you would believe the weight is 1.8 lbs = 28.8 oz, an error of 4.8 oz. Always check which mode your scale is in before reading the display. For professional kitchen use, grams mode is preferred for precision baking because it does not have the oz-vs-lb ambiguity. The NIST Office of Weights and Measures oversees scale calibration and accuracy standards for commercial use at NIST.gov/pml/weights-and-measures. For home cooks, a scale certified to NTEP (National Type Evaluation Program) accuracy standards is recommended for recipe reliability.

The relationship between ounces and pounds shows up constantly across US commerce because American product standards were built around a 16-unit subdivision that dates back to the Roman uncia and the medieval English pound. While most of the world moved to the metric system and now describes small weights in grams and larger weights in kilograms, the United States retained the pound and ounce for food retail, postal services, construction, and everyday household measurement. This creates a persistent conversion need across virtually every American commercial and domestic activity.

For online sellers, the ounce-to-pound calculation directly affects profitability. USPS, UPS, and FedEx all price by the pound once packages cross the 1-lb threshold, and fractional pounds round up. A package weighing 1.1 lbs (17.6 oz) may be billed at the 2-lb rate by some carriers. For sellers shipping products that cluster near 14-16 oz, checking the exact ounce weight can determine whether an item ships at a sub-1-lb rate or jumps to the next billing tier. USPS Ground Advantage, which replaced First Class Package Service in 2023, prices in pound increments starting at 1 oz. The critical planning decision for e-commerce operations is whether packaging choices can keep a borderline item under 16 oz (1 lb) to avoid a higher weight tier. USPS rate schedules are at USPS.com.

In cooking and baking, the ounce is the primary weight unit for ingredients in both British and American recipes, though they diverge in one important way: British recipes often give ingredient weights in oz that refer to weight on a scale, while older American recipes give volume measurements (cups, tablespoons, teaspoons) that depend on how the ingredient is packed into the measuring cup. A modern American baker using an OXO or Escali kitchen scale set to oz mode can weigh 8 oz of flour precisely regardless of how dense it was packed, achieving better consistency than the cup method. Eight oz of flour on a scale is exactly 0.5 lbs, exactly 226.796 g — no variation depending on sifting or packing. The USDA’s FoodData Central database at fdc.nal.usda.gov provides weight-to-volume conversions for hundreds of common cooking ingredients.

Quick Reference: Common Ounce Values Converted to Pounds

OzLbs (decimal)Lbs + OzGramsUS or USPS Context
1 oz0.0625 lbs0 lbs 1.0 oz28.35 gUSPS base stamp covers 1 oz
3.5 oz0.2188 lbs0 lbs 3.5 oz99.22 gUSPS First Class Letter max
4 oz0.25 lbs0 lbs 4.0 oz113.40 gQuarter pound (burger, chop)
6 oz0.375 lbs0 lbs 6.0 oz170.10 gChicken breast serving
8 oz0.5 lbs0 lbs 8.0 oz226.80 gHalf pound; 8-oz steak
12 oz0.75 lbs0 lbs 12.0 oz340.19 gSoda can; 12-oz steak; 3/4 lb
13 oz0.8125 lbs0 lbs 13.0 oz368.54 gUSPS First Class Flat max
16 oz1.0 lbs1 lbs 0.0 oz453.59 gOne pound; USPS parcel crossover
24 oz1.5 lbs1 lbs 8.0 oz680.39 g1.5-lb package
32 oz2.0 lbs2 lbs 0.0 oz907.19 gTwo pounds; ground beef pkg
48 oz3.0 lbs3 lbs 0.0 oz1,360.78 gFamily-size package

Formula: lbs = oz / 16 = oz x 0.0625 (exact). Reverse: oz = lbs x 16. Source: NIST.gov for exact definitions. USPS.com for shipping weight thresholds. USDA.gov for food portion data. USPS Ground Advantage replaced First Class Package Service in 2023; current service descriptions at USPS.com.

Frequently Asked Questions: Ounces to Pounds

16 oz = exactly 1 lb. This is exact by definition: 1 lb = 16 oz. 16 oz is also the USPS critical parcel weight crossover where letter and flat pricing ends and parcel pricing begins. 16 oz = 453.592 g = 0.4536 kg.
8 oz = 8/16 = 0.5 lbs exactly (half a pound). 8 oz = 226.796 g. A half-pound burger or 8-oz steak refers to this weight. On a recipe, “8 oz flour” = 0.5 lbs = about 1.75 cups.
12 oz = 12/16 = 0.75 lbs (three-quarters of a pound). 12 oz = 340.194 g. A 12-oz soda can holds 12 fluid oz (a volume measure), but a 12-oz steak refers to a weight of 0.75 lbs.
32 oz = 32/16 = 2 lbs exactly. 32 oz = 907.185 g = 0.907 kg. A 2-lb package of ground beef or pasta is 32 oz.
24 oz = 24/16 = 1.5 lbs (1 lb 8 oz). 24 oz = 680.389 g. A 24-oz steak or a 24-oz resealable bag of frozen vegetables both weigh 1.5 lbs.
lbs = oz / 16. Equivalently: lbs = oz x 0.0625. Since 1 lb = 16 oz exactly, 1 oz = 1/16 lb = 0.0625 lbs. Quick conversion: 8 oz = 0.5 lbs; 16 oz = 1 lb; 32 oz = 2 lbs; 48 oz = 3 lbs; 64 oz = 4 lbs.
6 oz = 6/16 = 0.375 lbs. 6 oz = 0 lbs 6 oz = 170.097 g. A standard grilled chicken breast or fish fillet serving is typically 6 oz = 0.375 lbs.
48 oz = 48/16 = 3 lbs exactly. 48 oz = 1,360.777 g. A family-size 3-lb package of chicken or a 48-oz container of orange juice (by volume) both reference this weight range.
64 oz = 64/16 = 4 lbs exactly. 64 oz = 1,814.369 g. A 4-lb bag of flour or sugar is 64 oz.
4 oz = 4/16 = 0.25 lbs (quarter pound). 4 oz = 113.398 g. A quarter-pound hamburger patty is 4 oz raw. 1 stick of US butter = 4 oz = 0.25 lbs = 113.4 g.
14 oz = 14/16 = 0.875 lbs. 14 oz = 396.893 g. Standard canned goods (diced tomatoes, black beans, corn) are typically 14 oz (0.875 lbs) per can.
10 oz = 10/16 = 0.625 lbs. 10 oz = 283.495 g. A 10-oz ribeye or NY strip is a popular mid-size restaurant steak at 0.625 lbs.
13 oz = 13/16 = 0.8125 lbs. This is the USPS First Class Mail Large Envelope (Flat) maximum weight. Items over 13 oz that are flexible and flat can still qualify as flats, but anything rigid at this weight ships as a parcel.
20 oz = 20/16 = 1.25 lbs (1 lb 4 oz). 20 oz = 566.990 g. Over the 16 oz / 1 lb USPS parcel crossover. A 20-oz steak is a large format cut.
36 oz = 36/16 = 2.25 lbs (2 lbs 4 oz). 36 oz = 1,020.582 g.
56 oz = 56/16 = 3.5 lbs (3 lbs 8 oz). 56 oz = 1,587.572 g. A 3.5-lb package of chicken thighs or ground turkey is 56 oz.
100 oz = 100/16 = 6.25 lbs (6 lbs 4 oz). 100 oz = 2,834.952 g = 2.835 kg. Well within USPS 70 lb (1,120 oz) maximum for all services.
2 oz = 2/16 = 0.125 lbs. 2 oz = 56.699 g. Within USPS First Class Mail letter and flat weight limits. A standard business letter often weighs 1-2 oz.
128 oz = 128/16 = 8 lbs exactly. 128 oz = 3,628.739 g. Note: 1 US gallon of water = 128 fl oz by volume, but weighs approximately 133.5 oz (8.34 lbs) by mass — fluid ounces and weight ounces are different units.
USPS pricing tiers are based on service type and weight. At 16 oz (1 lb), packages transition from letter and flat pricing categories into parcel pricing tiers where weight-based rates apply. The 16 oz threshold corresponds exactly to 1 lb, the base unit for parcel weight calculations. Current USPS rates are at USPS.com.