💰 3D Print Cost Calculator

3D Print Cost Calculator: True Cost for US Hobbyists and Businesses

Three modes in one free tool: simple filament and electricity cost, full business cost with depreciation and AMS purge waste, and a pricing mode that tells you exactly what to charge on Etsy or eBay. All 50 US state electricity rates from EIA 2026 data built in.

✔ 3 Calculation Modes
✔ All 50 State EIA Rates
✔ 15 Printer Presets
✔ AMS Purge Waste Cost
✔ Suggested Retail Pricing
✔ PDF Report + WhatsApp
g
$
/ kg
W
hours
EIA 2026: US Average 18.44¢/kWh
$
/ kWh
💰

Enter filament grams, price per kg, print time, and wattage. Select your state for an auto-filled EIA 2026 electricity rate, then tap Calculate.

g
$
/ kg
hrs
W
$
/ kWh
$
hrs
hrs
$
/ hr
changes
g
%
$
💼

Fill in material, machine depreciation, labor, and failure rate to see your true cost per print including every expense most calculators ignore.

g
$
/ kg
hrs
W
$
/ kWh
$
hrs
%
hrs
$
/ hr
%
%
🏷️

Fill in your full cost inputs, then set your target profit margin and selling platform. The calculator returns your minimum viable price and suggested retail price with platform fees factored in.

Cost Breakdown Chart
Updates after each calculation. Shows how every dollar of print cost is distributed across components.

What Actually Goes Into the True Cost of a 3D Print

Every beginner’s first instinct is to ask: “How much does filament cost?” That is a reasonable starting point, but filament alone does not tell the full story of what a print actually costs. Once you start selling prints, taking custom orders, or running a small print farm out of a garage in Tucson or a spare room in Pittsburgh, the difference between what the filament costs and what the print actually costs can be the difference between a side business that makes money and one that quietly loses it.

The true cost of a 3D print has six components. Most online calculators capture two of them. This calculator captures all six.

Component 1: Filament Cost

This is the one everyone knows. Your slicer tells you how many grams the print uses. You divide by 1,000 to get kilograms, then multiply by your price per kilogram spool. A 100-gram print on a $22 spool of PLA costs $2.20 in raw material. Simple, universal, and the biggest single cost component for most prints. For standard-infill FDM prints, filament is typically 85 to 92 percent of total direct cost before labor.

Component 2: Electricity Cost

This is where US geography matters enormously. A printer running at 120 watts for 8 hours uses 0.96 kWh of electricity. At the US national average of $0.1844 per kWh (EIA Electric Power Monthly, 2026), that is about $0.18 in electricity. Run the same print in Hawaii at $0.52 per kWh and the electricity cost jumps to $0.50. Run it in Idaho at $0.1235 per kWh and it costs $0.12. Over hundreds of prints, these differences compound. This calculator includes EIA-verified 2026 rates for all 50 states so you can use the rate that actually appears on your utility bill.

Verified government source: The U.S. Energy Information Administration (EIA) Electric Power Monthly, Table 5.6.A is the authoritative source for all 50-state residential electricity rates used in this calculator. The US average residential rate as of May 2026 was $0.1844 per kWh, up 6.2 percent year over year. Rates ranged from $0.1235 per kWh in Idaho to $0.5200 per kWh in Hawaii. All state rates in this tool are sourced from EIA 2026 data, not estimates.

Component 3: Machine Depreciation

Your printer has a finite lifespan measured in print hours. A Bambu Lab P1S bought for $699 might last 3,000 to 5,000 hours of printing before the print head, bed, or frame components need major replacement. If you use 2,000 hours as a conservative lifespan, each hour of printing costs you $699 divided by 2,000, or $0.35 per hour in machine wear. For a 6-hour print, that is $2.10 of depreciation on top of filament and electricity. This is the cost most Etsy sellers forget, and it is why prints that seem profitable end up being margin-negative after a few months of heavy use.

Component 4: Labor

3D printing is not passive income. Every print requires setup time: leveling, loading filament, starting the job, monitoring for early failures, removing the part, clearing supports, and post-processing the surface. Even on a well-dialed printer, 20 to 45 minutes of active human time is typical for a single medium-complexity print. At a modest $20 per hour, a 30-minute labor input adds $10.00 to the true cost of a print that might have only $3.50 in material and electricity. If you are pricing prints without accounting for your time, you are working for less than minimum wage on the labor component.

Component 5: AMS and Multi-Material Purge Waste

This is the cost that catches Bambu Lab AMS users and Prusa MMU3 users completely off guard. Every time the printer switches colors on a multi-material print, it purges 10 to 30 grams of filament through a purge tower or chute to clear the previous color from the hot end. A 4-color print with 12 color changes might waste 180 to 360 grams of filament purely in purge material. At $22 per kilogram, that is $3.96 to $7.92 in filament that never ends up on your part. No major online cost calculator currently includes AMS purge waste as a line item. This one does.

Component 6: Failure Rate Buffer

Prints fail. Spaghetti happens. First layers do not stick. Warping ruins an ABS print in an unheated garage in Minnesota in February. Even the most dialed-in print shops running Bambu X1 Carbons in climate-controlled rooms report 3 to 8 percent failure rates on complex models. A 5 percent failure rate means that on average, 1 in 20 prints fails and the cost of that failed print has to be absorbed by the other 19. Adding a 5 percent failure buffer to your cost calculation automatically accounts for this without requiring you to track each individual failure.

What Most Calculators Show

PrintPal, 3DSearch, and most free tools cover filament cost and electricity cost. Some add a failure rate markup. A few add machine depreciation. But none combine all six components in one place, and none pre-load EIA state electricity rates.

These two-variable calculators are fine for understanding the floor cost of a print. They are not sufficient for pricing prints to sell profitably.

What This Calculator Shows

All six components: filament, electricity (EIA 2026 state rates), machine depreciation, labor, AMS purge waste, and failure buffer. Plus a full pricing mode that calculates a suggested retail price at your target profit margin after platform fees.

Switch between Hobbyist (quick two-variable), Business (all six), and Pricing (full retail suggestion) using the tabs at the top.

US Electricity Rates by State: What Your Print Actually Costs in Power

Most online 3D print calculators use a single global electricity rate, usually around $0.10 to $0.15 per kWh. This is fine for a quick estimate, but it understates cost for anyone in the Northeast, California, or Hawaii, and overstates it for makers in the South and Pacific Northwest. The EIA Electric Power Monthly tracks actual residential electricity rates for all 50 states and updates monthly. The state selector in this calculator uses the most recent full-year 2026 data available from the EIA.

To understand why this matters, consider an 8-hour print at 200 watts on a Bambu X1 Carbon. That uses 1.6 kWh. In Louisiana ($0.11/kWh), the electricity costs $0.18. In California ($0.289/kWh), the same print costs $0.46 in power. In Hawaii ($0.52/kWh), it costs $0.83. Across 200 prints per year, that is a $36 difference between Louisiana and California, and a $130 difference between Louisiana and Hawaii. For a hobbyist, that is rounding error. For a print farm running 10 machines at full capacity, it is $1,300 per year in real electricity cost difference between geographic locations. Always use your actual state rate.

StateRate (2026 EIA)8-hr / 200W costAnnual (1,000 hrs) StateRate (2026 EIA)8-hr / 200W costAnnual (1,000 hrs)
Idaho12.35¢$0.20$24.70Texas16.18¢$0.26$32.36
Louisiana11.00¢$0.18$22.00Florida14.30¢$0.23$28.60
Oklahoma13.38¢$0.21$26.76Illinois15.80¢$0.25$31.60
Utah12.96¢$0.21$25.92New York22.50¢$0.36$45.00
Nebraska13.59¢$0.22$27.18California28.90¢$0.46$57.80
US Average18.44¢$0.30$36.88Massachusetts29.20¢$0.47$58.40
Georgia13.50¢$0.22$27.00Connecticut26.50¢$0.42$53.00
Washington12.40¢$0.20$24.80Hawaii52.00¢$0.83$104.00

Costs based on 200W average print wattage. Source: EIA Electric Power Monthly, Table 5.6.A, 2026 residential data. Full 50-state rate table is built into the state selector above.

Printer Wattage Reference for 15 Popular US Printers

The wattage listed on your printer’s power supply is the maximum peak draw, not the average during printing. The PSU rating is sized for the 30 to 90 seconds when the heated bed climbs from room temperature to 60 degrees Celsius (PLA) or 100 degrees Celsius (ABS). Once the printer is actually printing, the bed maintains temperature with duty-cycling, and the average draw drops to 30 to 50 percent of the PSU peak. Using the PSU rating to calculate electricity cost overstates the true cost by 2 to 3 times.

The wattages in the printer preset buttons above are community-measured averages using Kill-A-Watt plug meters and similar instruments during actual printing cycles, not during heat-up. Bambu Lab publishes official per-material power consumption data in their online wiki. Prusa Research has measured and published consumption for the MK4 at approximately 80 watts average for PLA printing. The Ender 3 community has independently measured the V3 series at 95 to 125 watts average depending on bed temperature and ambient environment.

PrinterAvg Print WattsCost / hr (US avg)Cost / hr (Hawaii)Notes
Creality Ender 3 V3 SE120W$0.022$0.062Open frame; bed dominates draw. Kill-A-Watt measured.
Creality K1100W$0.018$0.052CoreXY enclosed; efficient bed cycling.
Creality K1 Max200W$0.037$0.104Large 300mm bed; higher steady-state draw.
Bambu Lab A1 Mini80W$0.015$0.042Small build plate; efficient. Bambu wiki data.
Bambu Lab P1P120W$0.022$0.062Full size, no active chamber heating.
Bambu Lab P1S95W$0.018$0.049Enclosed but not actively heated chamber for PLA. Bambu wiki.
Bambu Lab X1 Carbon230W$0.042$0.120Full enclosure + active heating for ABS/ASA; measured avg.
Prusa MK480W$0.015$0.042Prusa Research measured figure for PLA.
Prusa XL150W$0.028$0.0785-tool head, larger bed. Community measured.
Voron 2.4200W$0.037$0.104Actively heated enclosed chamber; varies by chamber temp.
Elegoo Mars 3 (Resin)50W$0.009$0.026No heated bed. UV LED + Z motor only.
Elegoo Saturn 3 Ultra70W$0.013$0.036Larger UV array; no heated bed.
Phrozen Sonic Mega 8K85W$0.016$0.044Large MSLA; resin warmer adds slightly.

Costs at US average $0.1844/kWh and Hawaii $0.52/kWh (EIA 2026). Average wattage from manufacturer wikis, peer-reviewed community kill-a-watt measurements, and published review data. Actual draw varies by material, ambient temperature, and print settings.

How to Price 3D Prints for Etsy, eBay, and Direct Sales

Pricing 3D prints is where the math gets personal. Your target margin has to account for your time, your cost of living, your geographic electricity rate, and the platform you are selling on. The Pricing mode on this calculator uses the following formula: Retail Price = True Cost Base / (1 – Profit Margin% – Platform Fee%). This ensures the profit margin is calculated on the retail price (the money you actually receive), not on cost, which is the correct accounting method for retail pricing.

Platform Fees in 2026

Etsy charges a 6.5 percent transaction fee on the sale price plus listing fees. With Etsy Offsite Ads (automatically enrolled when you exceed $10,000 in sales), an additional 12 percent fee applies to sales driven by Etsy ads. The combined effective take rate is typically 11 to 15 percent of revenue. The Pricing mode uses a 11.5 percent default for Etsy to cover the most common fee structure. eBay’s final value fee for most handmade goods categories is 13.25 percent. Amazon Handmade charges a 15 percent referral fee. The Custom platform option lets you enter any fee percentage for direct website sales, local markets, or other channels.

What Profit Margin Should You Target?

For Etsy side income, 35 to 50 percent gross margin on retail is typical and sustainable. Below 30 percent, platform fee changes or unexpected material price increases quickly eat your profit. Above 60 percent, your retail price becomes uncompetitive unless your product is genuinely unique. For a direct-to-customer local business or bespoke commission work, 45 to 60 percent gross margin is appropriate because you are absorbing all the customer acquisition cost that platforms like Etsy provide. The Pricing mode defaults to 35 percent margin, which you can adjust up or down using the input field.

Three US Print Business Scenarios and What the Math Reveals

Seattle, Washington: Etsy Seller Running a Bambu X1 Carbon

A Seattle maker sells 3D printed cable management clips on Etsy. Each clip uses 32 grams of PETG ($26/kg), prints in 1.8 hours on a Bambu X1C (230W average), and requires 15 minutes of active labor at $22/hr. Seattle electricity is approximately $0.1450/kWh. Running the Business mode: filament cost $0.832, electricity cost $0.060, machine depreciation $0.207 ($699 X1C over 2,000 hrs x 1.8 hrs), labor $5.50, total true cost $6.599 per piece. At a 40 percent margin selling on Etsy (11.5 percent fee), the suggested retail price is $13.06. The maker had been listing at $8.99 and losing money on every sale once labor was accounted for.

Austin, Texas: Print Farm with 6 Ender 3 V3 Printers

An Austin maker runs six Ender 3 V3 machines printing custom gaming miniatures. Each miniature is 48 grams of PLA ($20/kg), 4.2 hours print time, 120W average wattage. Texas electricity is $0.1618/kWh (EIA 2026). Per print: filament $0.960, electricity $0.082. With 6 printers running simultaneously, the electricity cost is $0.082 times 6 equals $0.492 per hour of farm operation. Over a full day of printing, the farm uses about 6 kWh per printer times 6 printers equals 36 kWh, costing $5.82 in electricity. Filament at scale is approximately $96 per full batch day. The maker uses the Business mode to verify that each $7.50 listing price covers all costs including amortized machine depreciation across the 6-machine fleet.

Miami, Florida: Resin Jewelry Maker Pricing Wholesale

A Miami maker prints resin pendant blanks for a local jewelry retailer. Each pendant uses 8 mL of engineering resin ($65/500mL bottle = $0.13/mL), prints in 2.1 hours on an Elegoo Saturn 3 (70W). Florida electricity is $0.1430/kWh. Filament equivalent cost: $1.04, electricity: $0.021. The maker adds $2.50 in post-processing (UV curing resin cost) and 20 minutes of labor at $20/hr ($6.67). True total: $10.23 per pendant. Wholesale pricing at 2.2x cost suggests $22.50 per pendant. The retailer lists them at $55 each. The Pricing mode validates that $22.50 wholesale leaves the maker a sustainable margin even after all costs.

Six Expert Tips for Cutting 3D Print Costs Without Cutting Quality

1

Use Your Exact State Electricity Rate

The EIA national average ($0.1844/kWh) is a useful starting point but can be off by 50 to 180 percent for your actual situation. Pull the rate from your most recent utility bill. It is listed as the rate or price per kWh on every US residential electricity statement. Hawaii and California makers in particular significantly underestimate electricity cost if they use national average figures.

2

Reduce AMS Purge Waste with Smart Model Ordering

In Bambu Studio and OrcaSlicer, color changes can be sequenced to minimize purge volume by transitioning from lighter to darker colors and grouping similar-colored sections. Reducing 15 color changes to 8 through smart layer ordering on a multi-color print saves 105 to 210 grams of filament. At $22/kg, that is $2.31 to $4.62 per print in recovered material cost.

3

Calculate Machine Depreciation Per Part, Not Per Printer

Depreciation is not just printer cost divided by lifespan hours. Budget separately for consumables: nozzles ($5-15 each, typically every 200-500 hours for hardened steel), build plates ($20-50 each, 200-500 prints), and belts ($8-15 each, annual replacement). These consumable costs often exceed the chassis depreciation on budget printers. Add them to your Business mode machine cost estimate for full accuracy.

4

Price Labor at Market Rate, Not Free

Many 3D print sellers price their time at zero because they enjoy the work. This makes the business feel profitable until a higher-volume order requires sustained effort and the realization hits that the effective hourly rate is $4/hr. Price labor at a minimum of $18 to $25/hr for setup and finishing work, even if you enjoy it. The market rate for skilled manufacturing support labor in most US metro areas exceeds $20/hr.

5

Buy Filament in Multi-Packs and Track Per-Kilogram Cost

PLA in 3-pack bundles typically costs 15 to 25 percent less per kilogram than individual spools. The cost calculator uses price per kilogram so always normalize to per-kg before inputting: divide the bundle price by the total kilograms in the bundle. A 3-pack of 1kg spools at $54 total is $18/kg, not $54/kg. Using the pre-discount single spool price overstates your filament cost and understates your actual margins.

6

Build a Failure Rate Buffer Before You Need It

Set a failure rate in the Business mode before you have enough data to know your actual rate. For a new printer or new material, 10 percent is conservative and safe. For a dialed-in printer on a familiar material, 3 to 5 percent is more realistic. Track actual failures over 50 to 100 prints and adjust. Never use 0 percent: even the best setups fail occasionally, and the cost of those failures should be built into every successful print’s price from day one.

Quick Reference: Print Cost by Scenario at EIA 2026 US Average Rate

The table below shows estimated total cost (filament + electricity, no labor or depreciation) for common print scenarios using the national average electricity rate of $0.1844/kWh (EIA 2026). Use the Hobbyist mode for your specific numbers.

ScenarioFilament (g)Filament CostPrint TimeElec Cost (120W)Total Direct Cost
Small decorative figure (PLA $22/kg)28$0.622.5 hrs$0.06$0.68
Phone case (PETG $26/kg)54$1.403.5 hrs$0.08$1.48
D&D miniature, resin ($80/500mL)8 mL$1.282.0 hrs$0.02$1.30
Mechanical bracket (PETG $26/kg)112$2.916.0 hrs$0.13$3.04
Multi-color sign, Bambu AMS (PLA $22/kg, 8 changes, 20g purge each)185 + 160 purge$7.599.0 hrs$0.38$7.97
Engineering part, Nylon PA12 ($48/kg)140$6.728.0 hrs$0.18$6.90
Large cosplay prop (PLA+ $24/kg)420$10.0822.0 hrs$0.49$10.57

16 Frequently Asked Questions About 3D Print Cost Calculation

How much does it cost to 3D print a typical object?+
Direct material and electricity cost for typical FDM prints ranges from about $0.50 for a small 25-gram object in budget PLA, to $5 to $15 for medium functional parts in PETG or engineering filament. This is just material plus power. Adding labor, machine depreciation, failure buffer, and platform fees for commercial sales can easily double or triple the effective cost per item. The Hobbyist mode gives you the floor cost. The Business mode gives you the true cost. Use whichever matches your situation.
What electricity rate should I use for my US state?+
Use the state selector in the calculator to auto-fill the EIA 2026 rate for your state, then compare it to the rate on your most recent electricity bill. The two numbers should be close but will rarely match exactly because your rate also includes distribution charges, base charges, and any renewable energy surcharges that may not be reflected in the EIA state average. The EIA average is a good planning baseline. Your actual bill rate is the precise number. The EIA Electric Power Monthly publishes updated state-level rates monthly.
What wattage should I enter for my Bambu Lab printer?+
Bambu Lab publishes official per-material power consumption data on their support wiki, which is unusual transparency for a consumer 3D printer company. For PLA on the P1S, Bambu’s own data shows average draw around 95 watts. For ABS or ASA in the actively heated chamber on the X1 Carbon, the average rises to 200 to 250 watts because maintaining chamber temperature at 45 to 60 degrees Celsius is a sustained load. Use the Bambu printer presets in this calculator, which are calibrated to published and community-measured values. If you have a Kill-A-Watt or smart plug with energy monitoring, measure your actual printer during a representative print and use that number.
How do I calculate the cost of a failed 3D print?+
A failed print’s cost is equal to: (filament consumed before failure) times (filament price per gram) plus (print time until failure) times (electricity cost per hour) plus your labor cost for setup and cleanup. The Business mode’s Failure Rate field adds an automatic buffer that spreads this cost across all successful prints. At a 5 percent failure rate, each successful print effectively absorbs 5.26 percent of its own cost as the failure buffer. For example, a print that costs $5.00 to produce successfully will have a $0.26 failure buffer, bringing the true average production cost to $5.26 when averaged across 20 prints (19 successes and 1 failure).
What does AMS purge cost add up to on a typical multi-color print?+
On a Bambu Lab printer with AMS, a 4-color print with 12 total color transitions typically purges 15 to 25 grams per transition, for a total of 180 to 300 grams of purge filament. At $22 per kilogram of PLA, that is $3.96 to $6.60 in filament that never appears on your finished part. For a print where the actual object uses only 80 grams of filament ($1.76 in material), the AMS purge nearly triples the effective material cost. This is why multi-color prints must be priced differently from single-color prints of similar weight. Enter your actual number of color changes and estimated purge grams per change in the Business mode for a precise purge cost calculation.
How do I calculate machine depreciation for my 3D printer?+
The simplest method is straight-line depreciation: printer purchase price divided by expected lifespan in print hours, then multiplied by actual print hours for the job. A $399 Bambu A1 Mini with a 2,000-hour estimated useful life depreciates at $0.20 per hour of printing. A 5-hour print costs $1.00 in depreciation. The Business mode calculates this automatically. The 2,000-hour default is conservative; many printers run 3,000 to 5,000 hours before requiring major component replacement. Increase the lifespan estimate if you maintain your printer well. Note that the lifespan should represent the time until you would replace or majorly overhaul the printer, not until it completely stops working, since you would typically sell or repurpose a worn printer before that point.
What Etsy fees should I factor into my 3D print pricing?+
As of 2026, Etsy charges a 6.5 percent transaction fee on the total sale amount (including shipping). There is also a $0.20 listing fee per item per 4-month listing period. Payment processing fees vary but typically add 3 percent plus $0.25 per transaction. If you are enrolled in Etsy Offsite Ads (mandatory above $10,000 in annual sales), add another 12 percent on sales driven by those ads. The Etsy preset in the Pricing mode uses 11.5 percent as a combined effective fee rate covering the transaction fee and typical payment processing, which is appropriate for most US Etsy sellers. Sellers nearing or above the Offsite Ads threshold should increase this to 14 to 15 percent to reflect the additional ad fee.
Does electricity cost vary much between printer types?+
Yes, significantly. Open-frame FDM printers like the Ender 3 series average 95 to 125 watts during printing, with the heated bed as the dominant load. Enclosed FDM printers with active chamber heating (Bambu X1C printing ABS, Voron with heated chamber) average 180 to 250 watts because they sustain chamber temperature throughout the entire print. Resin printers (MSLA/SLA) typically average only 40 to 85 watts because they have no heated bed. The print head for resin is a UV LED array, which is very efficient. A resin Saturn printing the same part geometrically could use 60 percent less electricity than an FDM printer running at 150 watts for the same wall-clock hours.
How do I price 3D prints for wholesale vs retail?+
Wholesale pricing for 3D printed items is typically 2 to 2.5 times the true production cost (including all six components in the Business mode). Retail pricing is 4 to 5 times production cost for specialty items, or closer to 3 times for commodity-type items in competitive markets. Use the Pricing mode to calculate your retail price first, then offer wholesale at 40 to 50 percent of that retail price. If a retailer wants lower than 40 percent of your retail, they are eroding your profit margin to the point where your labor is being paid below market rate. Politely declining wholesale at that margin is reasonable and often the correct business decision.
How much does a 3D print cost compared to injection molding?+
3D printing has higher per-unit cost than injection molding at scale but zero tooling cost. A typical FDM print costs $1 to $20 per piece including labor and overhead. An injection molded equivalent might cost $0.05 to $0.50 per piece at production volumes of 10,000 or more units, but the mold itself costs $5,000 to $50,000 upfront. The breakeven volume where injection molding becomes cheaper than 3D printing is typically somewhere between 200 and 2,000 units depending on part complexity, material, and the 3D printing cost per unit. 3D printing wins for prototyping, custom orders, low-volume production, and items requiring personalization. Injection molding wins for high-volume identical parts where the tooling cost can be amortized across thousands of units.
Can I use this calculator for resin 3D printing costs?+
Yes, with minor adjustments. For filament grams, enter the resin volume used in milliliters and convert your resin bottle price to a cost per milliliter (divide bottle price by volume). A $65 bottle of 500mL resin costs $0.13 per mL. Enter this as $130 per kilogram equivalent in the filament price field, then enter your milliliter volume as if it were grams (the cost-per-unit math works the same way). For printer wattage, use the resin printer presets (50 to 85 watts) or your measured value. Post-processing costs for resin are typically higher than FDM: factor in IPA or water washing solution ($15 to $30 per liter), UV curing station electricity, and gloves and protective equipment as part of your post-processing cost input.
Why does electricity cost seem so much lower than filament cost?+
Because it genuinely is. At the US average of $0.1844 per kWh and a printer drawing 120 watts, running costs approximately $0.022 per hour. A 6-hour print costs only $0.13 in electricity. Meanwhile, 80 grams of $22/kg PLA costs $1.76. The filament is 13 times more expensive than the electricity for that print. This is counterintuitive because electricity bills feel large in monthly totals, but a 3D printer is a modest consumer compared to HVAC, water heating, and major appliances. For most hobbyists, switching to a more energy-efficient printer saves only a few dollars per month, while optimizing filament cost, reducing failures, and buying in bulk have much larger impact on total cost of printing.
How do I calculate cost for batch printing the same part multiple times?+
There are two scenarios. If you are printing one copy at a time: multiply the per-print cost from the calculator by the number of copies. If you are plate-batching multiple copies in one print job: multiply the filament grams by the number of copies per plate, use the total plate print time, and calculate as a single print. The per-copy cost when plate-batching is lower because machine depreciation and electricity cost are spread across all copies on the plate while print time does not scale linearly with copy count (a 4-copy plate rarely takes 4 times as long as a 1-copy print because Z-travel time and heating stay the same). For the Filament Length to Weight Calculator, use the Batch mode to enter pieces times length per piece and get the total material weight for the entire plate run.
What is a reasonable profit margin for selling 3D prints?+
For custom or unique items on direct-sale channels (your own website, local markets, craft fairs), a gross margin of 50 to 65 percent on retail is reasonable and sustainable. For marketplace sales (Etsy, eBay) where platform fees eat 11 to 15 percent, a minimum of 40 percent gross margin before fees is necessary to net 25 to 30 percent after fees. Below 30 percent net margin, any unexpected cost increase (filament price hike, printer failure, bad batch of material) can push individual items into loss territory. A 5 percent failure rate alone consumes 5.26 percent of production cost, which can eliminate profit entirely on thin-margin items. The Pricing mode in this calculator defaults to 35 percent, which represents a realistic starting point for most US makers selling on Etsy or similar platforms.
What is the average hourly cost of running a 3D printer?+
At the US average electricity rate of $0.1844 per kWh, the electricity cost per hour ranges from about $0.009 per hour for a small resin printer at 50 watts to $0.046 per hour for an enclosed FDM printer running at 250 watts. The machine depreciation cost per hour is typically $0.10 to $0.35 per hour depending on the printer’s purchase price and expected lifespan. Combined direct running cost (electricity plus depreciation) for a typical mid-range FDM printer (e.g. $399 Bambu A1 Mini running at 80 watts over 2,000 hour lifespan) is approximately $0.215 per hour: $0.015 electricity plus $0.200 depreciation. For a $1,299 Bambu X1 Carbon running at 200 watts over 2,000 hours, the hourly running cost is approximately $0.684 per hour: $0.037 electricity plus $0.650 depreciation.
Can I use this calculator for print farm cost analysis?+
Yes. For a print farm, calculate cost for a single printer running one job, then multiply by the number of printers running simultaneously. For the machine cost, enter the total cost of one printer. For electricity, use the Business mode wattage field to enter your printer’s average draw (the total farm electricity cost is simply this number times the number of printers, which you can account for in your mental math). The most important Business mode inputs for a print farm are: accurate failure rate (farms tend to have higher per-machine failure rates than single-printer operations), realistic machine depreciation (heavy-use farm printers hit their lifespan faster), and labor allocation per machine (one operator might manage 4 to 8 machines, so labor cost per machine is lower than single-machine operations). See also the Filament Length to Weight Calculator for batch material planning across an entire farm run.